بر ذهن خود کار کنید تا از فشارها خلاص شوید، قسمت چهارم

April 21, 2021

فشارهای مزمنی در بدن شما وجود د دارد. شاید ورزش‌های بالا نتوانند به شما کمک کنند این مشکل را حل کنید. آیا به این موضوع بر خورده اید که حتی پس از جلسه‌ی درمانی با ماساژور خود یا یک ماساژ معمولی، هنوز فشار بر روی بدن شما باقی مانده است؟ خیلی از مراجعه کنندگان من فشار را دائماً حس می‌کنند، که بر تنفس و صدای آنها تاثیر می‌گذارد.

فشار و درد در بدن نشانگر وضعیت ذهنی است. این فشار نتیجه‌ی جمع شدن افکار در ذهن است. همانطور که کارولین میس در کتاب خود «آناتومی روح» اشاره داشته است، «زندگینامه، زیست شناسی می‌شود». بدن ما شامل تاریخچه ای از افکار مختلف، مثبت و منفی، در ذهن ماست. افکار مثبت ما را تندرست و خوشحال، و افکار منفی ما را مضطرب و مریض می‌کنند.

دکتر کریستین نورتراپ پزشکی است که از دیدگاهی کلی به مساله‌ی درمان می‌پردازد. او در کتاب خود، «بدن زنان، آگاهی زنان»، توضیحاتی از دیدگاه پزشکی ارائه می‌کند که بر اساس تجربه‌ی 25 ساله‌ی کار با بیماران است. این کتابی پر از تدبیر است. من این کتاب را بدون توجه به جنسیت به هر کسی توصیه می‌کنم. شما درک و فهم بهتری نسبت به رابطه‌ی بدن و ذهن به دست خواهید آورد، و شروع به ایجاد زندگی ای سالم تر و شادتر خواهید کرد.

برای رها شدن از فشار و درد، باید روی ذهن خود کار کنید، با آگاهی از این که درد از کجا نشات می‌گیرد و موانع ذهنی ای که منجر به این فشار می‌شود را از بین ببرید.

من در هر کارگاه آموزشی خود همیشه کتاب «شما می‌توانید زندگی خود را درمان کنید» اثر لوئیس هی را پیشنهاد می‌کنم، کتابی که همه‌ی بیماری‌ها و الگوهای فکری مربوط به آن را لیست کرده است. برای شما، این شروع مناسبی جهت درک این موضوع است که ذهن و تفکرات شما چگونه بر بدنتان تاثیرگذار است.

بررسی پژوهشی 2-3

یکی از مراجعه کنندگان در قسمت بالایی کمر خود درد داشت که تنفس او را تحت تاثیر قرار داده بود. او اغلب تنگی نفس داشت. درد در قسمت بالایی کمر اغلب ناشی از کمبود حمایت عاطفی است. وقتی این نکته را به او گوشزد کردم، او بسیار متعجب شده یود چرا که او دقیقاً همین حس را داشت. او در آن وهله از زندگی تغییراتی را تجربه می‌کرد. خانواده اش به کشور زادگاهش برگشته بودند، و او در خارج مانده بود تا کار کند. او فقدان حمایت را حس می‌کرد.

ما نه تنها روی ایجاد تنفس صحیح کار کردیم تا بازتاب صدای بهتری به دست آید، بلکه به او کمک کردیم تا موانع عاطفی ای که منجر به درد کمر او میشد را نیز برطرف کند. در نهایت او به کشورش برگشت تا با خانواده‌ی خود زندگی کند. او بعدها در ایمیلی به من گفت که درد بالای کمر او نیز به تدریج از بین رفت.

بررسی پژوهشی 3-3

در اواخر سال 2007، من درد شدیدی در پاشنه‌ی پا حس کردم. هر دو پاشنه‌ی من گرفتگی شدیدی پیدا کرده بودند. هر روز صبح هنگام بیدار شدن از خواب و همچنین هنگامی که پای خود را روی زمین می‌گذاشتم درد مثل سوزن‌هایی که وارد استخوان می‌شوند به سراغ من می‌آمد. من به دکترهایی در طب غربی و طب چینی مراجعه کردم. هیچ کدام نتوانستند به من کمکی کنند. یکی از معلمان من که کتاب لوئیس هی را مطالعه می‌کرد به من توضیح داد از آنجا که پاشنه‌ها اولین جایی از بدن هستند که هنگام راه رفتن زمین را لمس می‌کنند، اگر در پاشنه‌ها درد حس کردم بدین معنی است که مسیر خود را در زندگی گم کرده ام.

از توضیح او شوکه شده بودم. من به او نگفته بودم که مسیر خود را گم کرده ام، اما در آن اواخر من دقیقاً چنین حسی را در زندگی تجربه می‌کردم. من در آن وهله از زندگی بر سر یک دو راهی قرار گرفته بودم. نمی دانستم باید شرکت آموزشی خود را ایجاد کنم یا در همان شرکتی که بودم به کار به عنوان یک مربی داخلی ادامه دهم. این موضوع حدوداً یک سالی من را درگیر کرده بود تا اینکه یک روز تصمیم گرفتم شرکت خودم را ایجاد کنم، بدون توجه به این موضوع که این کار بسیار سخت خواهد بود و راه برگشتی نخواهم داشت. شش ماه بعد، یک روز که در خیابان راه می‌رفتم ناگهان متوجه شدم که چند وقتی می‌شود دیگر آن درد در پاشنه را حس نمی کنم.

خیلی از افراد بدون توجه به فشار و درد بدن خود به زندگی ادامه می‌دهند، تا جایی که این فشار و درد غیر قابل تحمل می‌شود. بدن ما بیش از آنچه که ذهن بتواند توضیح دهد نمایانگر تدبیر است. اولین قدم این است که با بهبود آگاهی خود نسبت به بدنتان، به جسم خود گوش دهید. فشار معمولاً زمانی رخ می‌دهد که شما ترس یا خشمی را تجربه می‌کنید. ترس ممکن است این احساسات را شامل شود: تشویش، نگرانی، اضطراب، شک، دلواپسی، به اندازه‌ی کافی خوب نبودن، یا حس لایق نبودن. خشم می‌تواند به شکل‌های مختلفی مثل بی قراری، آزردگی، کلافه بودن، انتقاد، دلخوری، حسادت یا رفتار طعنه آمیز ظاهر شود. هر کدام از این الگوهای منفی ذهنی تاثیر چشمگیری بر بدن و صدای شما خواهد داشت. دفعه‌ی بعدی که حس ترس یا خشم به سراغ شما آمد، دقت کنید در کدام بخش بدن شما بروز پیدا می‌کند، و سپس ذهن و بدن خود را از این فشار خالی کنید.